Archiwum wydarzeń

 

Podsumowanie czerwca.

Dzień Dziecka to święto, na które czekają wszystkie dzieci. Były rozmaite zabawy, konkursy z nagrodami oraz przyjęcie ze smakołykami. Ten dzień stał się okazją także do tego, by propagować wśród dzieci tolerancję i szacunek do innych. W tym celu zostały przeprowadzone zajęcia w grupach pt. " Inny- nie znaczy gorszy". Przedszkolaki dowiedziały się o tym, że na świecie żyją różni ludzie: o innych kolorach skóry, niepełnosprawni , innych wyznań itp.

Także z okazji Dnia Dziecka Żaki pojechały na wycieczkę do wioski indiańskiej „ Pocahontas”. Wszystkie dzieci przyozdobione bojowymi tatuażami oraz pióropuszami zdobywały indiańskie sprawności i trofea, polowały na węże, bawoła, grały na tam-tamach. W tym samym czasie Maluszki z grupy Kaczuszek świętowały Dzień Dziecka w Figloraju, gdzie udały się po raz pierwszy na piechotę!

2 czerwca wszystkie Żaki wraz ze swoimi paniami wybrały się do oławskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie pt. „ Baśnie Andersena”. Jak zwykle dzieciom bardzo się podobało, żywiołowo reagowały na to co działo się na scenie i gromkimi brawami nagrodziły wszystkich aktorów. Równie ciekawym wydarzeniem było przedstawienie przygotowane przez rodziców z grupyMotylków”, pt. „ Czerwony Kapturek”. Najpierw była trema ale z minuty na minutę ustąpiła fajnej zabawie. Rodzice zobaczyli, że nie tak łatwo stać na scenie i

W czerwcu przedszkolaki miały okazję odwiedzić gabinet stomatologiczny. Jedna z oławskich przychodni- EasyDent , zorganizowała dla nas dzień otwarty i dzieci mogły zapoznać się z gabinetem oraz pracą stomatologa. Dentyści wykonali też wszystkim przedszkolakom przegląd stanu uzębienia. Wszystkie Żaki były bardzo dzielne!

W tym miesiącu odbył się pokaz edukacyjny „ Bezpieczne Wakacje” z udziałem policjantów. Żaki brały też udział w przygotowanych przez policję quizach, w których wykazały się wiedzą, o tym jak trzeba zachować się na przejściu dla pieszych i w sytuacjach zagrożenia.

Nasze przedszkole odwiedził pilot samolotów pasażerskich PLL Lot i opowiadał o swojej ciekawej pracy. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o tym, co trzeba zrobić , aby zostać pilotem. Zadawały pytania, a gość interesująco i cierpliwie na nie odpowiadał. Pokazywał też ciekawe slajdy z różnymi modelami samolotów. Wszystkim pilotom życzymy wysokich lotów!

Następnym zawodem, który dzieciaki mogły poznać to zawód strażaka. Na zaproszenie Miejskiej Komendy Straży Pożarnej, grupy „Motylków” i „Rybek” wybrały się z wizytą do remizy. A tam strażacy przygotowali dla maluchów wiele niecodziennych atrakcji. Było lanie wody z węża, pokonywanie toru przeszkód, włączanie syreny alarmowej , przymierzanie hełmów oraz zjeżdżanie z ruryJ. Kilka dni później pan strażak przybył do naszego przedszkola z pokazem udzielania pierwszej pomocy i uczył dzieci, jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia.

Czerwiec to w przedszkolu także czas pożegnania najstarszej grupy – „Żabek”. Z wielkim zaangażowaniem przedszkolaki przygotowały program artystyczny, który zaczęły od uroczystego poloneza. Dzieci zaprezentowały także min. taniec disco i piosenki w języku niemieckim i angielskim. Rodzicom łezka w oku się zakręciła. W końcu to już nie przedszkolaki ale przyszli uczniowie ostatni raz występują w swoim przedszkolu. Po oficjalnej części nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów, nagród i niespodzianek. Były także podziękowania i łzy wzruszenia.

W ostatnią sobotę miesiąca odbył się w przedszkolnym ogrodzie sportowy piknik rodzinny „Zdrowa rodzinka”, z udziałem dzieci i ich rodziców. Przeważały oczywiście konkurencje lekkoatletyczne min. bieg przez płotki czy skok w dal, ale trzeba też było śpiewać piosenki! Zabawa była bardzo udana, a dzieciom najbardziej podobała się rywalizacja z rodzicami! Bo któż by się nie cieszył, gdyby wygrał w biegu przez płotki ze swoim tatą:)) Po sportowych wyczynach rozpoczął się piknik z kiełbaską z grilla oraz z pysznymi ciastami. A na przedszkolaki czekało wiele atrakcji, min. zamek dmuchany, wielkie bańki mydlane, malowanie buziek, kręcenie talerzy itd.. Dziękujemy wszystkim mamom za ciasta!

Życzymy udanych wakacji!!!

************

Podsumowanie maja.

W maju wielkim wydarzeniem dla naszych przedszkolaków okazał się II Przedszkolny Bieg Żaka. Odbył się on 12 maja w parku miejskim. Celem imprezy było propagowanie sportu wśród najmłodszych. Maluchy uczyły się rywalizacji oraz kibicowania. Pokonywały trasy zróżnicowane pod względem długości i stopnia trudności. Po biegach wręczono medale zwycięzcom, a wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodką niespodziankę.

Tradycją stały się w naszym przedszkolu zmagania lekkoatletyczne  oraz pomiary sprawnościowe przedszkolaków. Na zajęciach w-fu, pod bacznym okiem pana Patryka, dzieci wykonywały takie konkurencje jak: bieg przez płotki, rzut piłeczką, bieg na czas, zwis na linie czy też skok w dal z miejsca i z rozbiegu. Wszystkie wyniki zostały odnotowane, choć na niektóre „rekordy” trzeba przymknąć oko.

W maju nasze przedszkole odwiedzili niecodzienni goście. Przyjechały do nas tresowane pieski z pokazem pt. „Psiaki przedszkolaki”. Opiekunowie wraz z psami zademonstrowali dzieciom przezabawne sztuczki ale też uczyli dzieci, jak należy zachować się przy spotkaniu z nieznajomym psem. Bardzo ważnym elementem tego spotkania była także nauka bezpiecznej pozycji w kontakcie z niebezpiecznym zwierzęciem.

Przyjechali do nas także artyści z pokazem iluzjonistyczno-cyrkowym. Pokazy akrobatyczne, kręcenie kilkoma obręczami na raz oraz zabawny clown-iluzjonista wprawiły przedszkolaki w wielki zachwyt. Jednak największą atrakcją tego pokazu okazał się prawdziwy wąż boa, którego mogły dotknąć wszystkie dzieci.

24 maja grupa „ Kaczuszek”odwiedziła  Bibliotekę Miejską w Ratuszu. Zorganizowano dla nich ciekawe   muzyczno- kukiełkowe przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek", zachęcano do czytania książek i zapoznano dzieci z pracą bibliotekarza.

W maju odbyły się uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. W dwóch najmłodszych grupach „ Kaczuszek” i „Motylków” połączono je z pasowaniem na przedszkolaka. Wszystkie grupy przygotowały piękne programy artystyczne. Wierszyki dla mamy i taty, piosenki o nich i dla nich, a nawet występ orkiestry przedszkolaków grających na plastikowych kubeczkach, wywoływały u rodziców nie tylko radość ale i wzruszenie. Potem były życzenia i rozdanie zrobionych przez dzieci prezentów oraz uściski ukochanych rodziców.

****************

Podsumowanie kwietnia.

           Jak co miesiąc, nasze przedszkolaki promowały zdrowy styl życia i odżywiania samodzielnie przygotowując zdrowe kanapki, obchodząc "Dzień bez cukru i słodyczy", a także uczestnicząc w cyklicznych zajęciach zumby.

Tegoroczny kwiecień stał pod znakiem konkursów i wycieczek. Dzieci ze starszych wybrały się do odremontowanej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Oławie. Tam zwiedzały miejsca pracy miejscowych policjantów. Zapoznawały się z charakterem ich pracy, poznały też szczególnego policjanta- psa do zadań specjalnych. Jednak największą atrakcją tej wycieczki była możliwość obejrzenia wozów policyjnych. Przedszkolaki wchodziły do aut, siadały za kierownicą i włączały syreny. To była wielka frajda! Dla najmłodszej grupy "Kaczuszek" policjanci zorganizowali pokaz wozu policyjnego na terenie przedszkola a dla wszystkich przedszkolaków pogadankę na temat bezpiecznego zachowania się na drodze. Oławskim policjantom serdecznie dziękujemy!

W kwietniu Żaki odwiedziły Bibliotekę Miejską w Ratuszu. Zorganizowano dla nich ciekawe   muzyczno- kukiełkowe przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek", zachęcano do czytania książek i zapoznano dzieci z pracą bibliotekarza. Była to bardzo atrakcyjna wycieczka. Paniom bibliotekarkom bardzo dziękujemy.

22 kwietnia nasze przedszkolaki obchodziły „Dzień Ziemi”. Od rana wszyscy uczyli się segregacji śmieci, robili plakaty o ratowaniu zanieczyszczonej planety, a potem zakasali rękawy i zabrali się za sprzątanie terenu najbliższej okolicy. Dzieci spisały się na medal i szybko uzbierały kilka worków pełnych śmieci. Tego typu akcje mają na celu podnoszenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych oraz kształtowanie właściwych postaw związanych z ochroną środowiska.

W tym miesiącu dzieci z grupy „Kaczuszek”, „Motylków” i „Rybek” wzięły udział w konkursie wiedzy ogólnej przedszkolaka- „Wiem i potrafię”, zaś najstarsze grupy uczestniczyły w konkursie matematycznym. Celem było wspieranie i rozwijanie uzdolnień matematycznych dzieci. Na zwycięzców czekały dyplomy i małe upominki.

Grupowe rywalizacje miały też miejsce w konkursie "Mali architekci". Powstały prace, do których użyto ekologicznych materiałów: opakowań, makulatury, a nawet rolek po papierze toaletowym. Na holu przedszkola można było podziwiać zamek, miasteczko ruchu drogowego, plac zabaw oraz wybrzeże z plażą i latarnią morską. Pani Dyrektor nagrodziła każdą grupę nowymi zabawkami oraz smakołykami.

Podczas „Spotkań z muzyką” dzieci zapoznały się z kolejnym ciekawym instrumentem, jakim jest perkusja. Chętne Żaki mogły spróbować swoich sił na tym instrumencie i dały popisowy występ, który został nagrodzony gromkimi brawami. W kwietniu odwiedził nas teatr „Duet” z przedstawieniem pt. „Reksio”. Dzieci miały okazję oglądać przygody Reksia, ale również czynnie wziąć udział w przedstawieniu razem z aktorami. Sympatyczny piesek przygotował bowiem dla nich mnóstwo atrakcji. Smyki pomagały Reksiowi łowić ryby, pływały z nim w jeziorze, grały w piłkę oraz pomagały złapać lisa, który wykradł kury z kurnika. Wszyscy świetnie się bawili, a emocji było jak zwykle co nie miara.

************

Podsumowanie marca.

Wrocław-Europejską Stolicą Kultury. Pod takim hasłem odbyły się marcowe „Spotkania z muzyką”. Dzieci zapoznały się z piosenkami i legendami o Wrocławiu. Jak zawsze było muzycznie i bardzo wesoło.

Przedszkolny Dzień bez cukru i słodyczy to wspaniała inicjatywa, by propagować zdrowy styl życia wśród dzieci i rodziców. W tym dniu, odbyły się też bardzo lubiane przez nasze maluchy zajęcia z zumby. Było dużo tańca i spontanicznej zabawy przy muzyce.

Aby przybliżyć dzieciom różne dyscypliny sportowe, odwiedziła nas mistrzyni świata w podnoszeniu ciężarów- oławianka, Pani Katarzyna Ostapska. Opowiadała Żakom o swojej przygodzie ze sportem, pokazywała najważniejsze medale, a na koniec każdy chętny maluch mógł razem z panią Kasią podnosić sztangę (oczywiście bardzo lekką).

W marcu byliśmy w Ośrodku Kultury na przedstawieniu pt. "Baśnie naszego dzieciństwa". Aktorzy w zabawny i humorystyczny sposób przybliżali dzieciom popularne bajki a także zapraszali maluchy do czynnego udziału w przedstawieniu. Po spektaklu przedszkolaki żywo i emocjonalnie przekazywały sobie wrażenia. Kilka dni później do przedszkola przyjechali aktorzy z teatrzykiem pt. "O jeżyku, który nie chciał być jeżem". Dzieci z zapartym tchem śledziły losy małego jeżyka, któremu znudziło się być jeżem. Wcielał się w coraz to inne zwierzątka, ale ciągle nie mógł odnaleźć siebie. Przykre spotkanie z groźnym psem uzmysłowiło mu, że to właśnie dzięki swoim igłom udało mu się przeżyć...

Już od początku marca dało się odczuć świąteczną, wielkanocną atmosferę. Stało się tak za sprawą ogłoszonego konkursu na najładniejszą ozdobę wielkanocną, wykonaną przez dzieci razem z rodzicami. Prawdziwe dzieła sztuki ozdobiły główny hol przedszkola! Prace były wyjątkowo piękne i pomysłowe. O wyborze najlepszych zadecydowało głosowanie, w którym brała udział cała społeczność przedszkolna.

„Wiosna, cieplejszy wieje wiatr ”… 21 marca ulicami oławskiego rynku przeszedł kolorowy korowód z marzannami. Każda grupa z naszego przedszkola wykonała swoją kukłę odchodzącej pani zimy. Barwny korowód z grzechotkami głośno witał upragnioną wiosnę:)

Dzień później obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wody. Wszyscy w przedszkolu w ten dzień ubraliśmy się na niebiesko. W grupach odbyły się ciekawe zajęcia o tym, czym dla nas jest woda, jak ważna jest w codziennym życiu, a także o tym , że brakuje jej milionom ludzi na całym świecie. Dzieci wykazały się wiedzą na temat oszczędzania wody i jej życiodajnej roli.

Zapraszamy do galerii.

************

Podsumowanie lutego.

      Miesiąc luty rozpoczęliśmy od wyjazdu przedszkolaków do Opery Wrocławskiej na spektakl pt. "Sid wąż, który chciał śpiewać". Przed samym wyjazdem dało się wyczuć wielkie podekscytowanie, w końcu nie co dzień przedszkolaki wyjeżdżają i to autobusem! Przedstawienie bardzo się Żakom podobało. Było dużo muzyki, śpiewu oraz akrobacji cyrkowych. Publiczność nagrodziła artystów owacją na stojąco.
     Jak co miesiąc, w pierwszą środę Żaczki samodzielnie przygotowywały śniadanie. Pyszne, zdrowe kanapeczki z sałatą, wędlinką, pomidorkiem, papryką i ogórkiem błyskawicznie znikały z talerzyków. Nawet największe niejadki już się przekonały do smakowitych śniadanek:))
     W lutym przedszkolaki z grupy "Rybek" , "Biedronek" i "Żabek" zaprosiły swoje babcie i swoich dziadków na zaległe przedstawienia z okazji ich święta. Niejedna babcia i niejeden dziadek wzruszyli się oglądając występy swoich wnucząt. Były piękne wiersze i życzenia, skoczne piosenki, a nawet tańce. Potem wszyscy częstowali się słodkościami, za które dziękujemy wspierającym nas rodzicom:))
      Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem lutego był bal karnawałowy. W tym dniu przedszkole opanowały przeróżne postaci z bajek i nie tylko...Bawiły się księżniczki, Elsy z Krainy Lodu, speidermeny, batmany oraz wróżki, elfy, biedronki i pszczółki:)) Nawet wszystkie Panie przebrały się, ku zdziwieniu dzieci. Zabawa była wspaniała a wrażenia niezapomniane. Następny bal już za rok!
     Tak jak w poprzednich miesiącach, także i w lutym odbyły się bardzo lubiane przez dzieci zajęcia z zumby prowadzone przez znaną już wszystkim przedszkolakom Panią Kasię Wojdyłę. Odbyły się także cykliczne zajęcia i pogadanki na temat zdrowego żywienia w ramach organizowanego co miesiąc "Dnia bez cukru i słodyczy".
     W tym miesiącu na "Spotkaniu z muzyką" zagrała dla nas Pani na altówce. Piękne brzmienie instrumentu oraz poznawanie włoskich słówek bardzo zaciekawiło wszystkie przedszkolaki. Odwiedzili nas także aktorzy z pacynkami i przedstawieniem pt. "Bajka o złotej rybce". Ta znana wszystkim opowieść została przedstawiona w trochę niezwykły sposób, co bardzo się dzieciom spodobało.
     W lutym nie było czasu na nudę! Codziennie były nowe wyzwania: a to lepienie z masy solnej, a to pieczenie ciasteczek a nawet gofrów. Dużo było też malowania, wydzierania, klejenia i lepienia z różnych mas plastycznych. Pomagaliśmy także zwierzętom z oławskiego schroniska. Cały styczeń zbieraliśmy dary dla samotnych piesków i kotków. Pod koniec lutego odwiedziła nasze przedszkole Pani Marta Aksman-weterynarz. Nie przyszła sama, przyprowadziła ze sobą swojego pupila, psa Mikusia, który był największą atrakcją tego spotkania. Dzieciaki mogły go pogłaskać, przytulić a nawet poczęstować przysmakiem. Przekazaliśmy Pani weterynarz zebrane dary dla zwierząt i podziękowaliśmy za tak miłą wizytę.
Zapraszamy do galerii...

************

Podsumowanie stycznia.
Styczeń obfitował w wiele ciekawych wydarzeń i jak zwykle nie było czasu na nudę. W pierwszych dniach miesiąca nasze przedszkolaki wraz z rodzicami mogły przyłączyć się do kwesty na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, za co serdecznie dziękujemy.
W tym miesiącu "Spotkania z muzyką" odbyły się przy akompaniamencie saksofonu i wprawiły najmłodszych w karnawałowy nastrój. Muzyka przeniosła wszystkich do brazylijskiej stolicy karnawału Rio. Jak zawsze przedszkolaki świetnie się bawiły.
Coroczną tradycją przedszkola stała się zbiórka darów dla zwierząt ze schroniska miejskiego. Przedszkolna akcja " Dokarmiamy zwierzęta zimą " cieszy się wielkim powodzeniem. Przedszkolaki wraz z rodzicami hojnie wspierają naszą inicjatywę przynosząc kocyki, zabawki dla piesków i kotków oraz karmę, za co bardzo dziękujemy. Ale nie tylko zwierzęta ze schroniska mogą liczyć na naszą pomoc w zimie. Przedszkolaki systematycznie chodzą do parku oraz nad rz. Oławkę dokarmiać ptaszki i pływające kaczuszki.
W ramach przedszkolnej akcji "Jemy zdrowo", jak co miesiąc wszystkie Żaki samodzielnie przygotowały sobie śniadania. Dzięki temu przedszkolaki (nawet niejadki) chętnie zjadają zrobione przez siebie kanapki, a nawet sięgają po te produkty, których dotąd nie lubiły:)) Każdego miesiąca w naszym przedszkolu obowiązuje jeden" Dzień bez cukru i słodyczy". Również w styczniu odbyły się pogadanki oraz zabawy o tematyce zdrowego jedzenia. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia ruchowo-taneczne "Zumby". Przedszkolaki dają wtedy upust swojej fantazji i wykonują przeróżne figury taneczne przy skocznej muzyce w rytmie disco:)
Styczeń to miesiąc, w którym w szczególny sposób pamiętamy o Babciach i Dziadkach. I to właśnie dla nich występowały najmłodsze grupy "Kaczuszek" i "Motylków”. Były piosenki, wierszyki i życzenia płynące prosto z małych serduszek oraz własnoręcznie wykonane prezenty. Potem wszyscy częstowali się słodkościami, za które dziękujemy rodzicom!

************

Podsumowanie grudnia.
Grudzień upłynął nam w świątecznej atmosferze. W całym przedszkolu rozbrzmiewał śpiew kolęd i pastorałek, dzieci wspólnie ze swoimi paniami wykonywały ozdoby choinkowe, świąteczne dekoracje oraz gwiazdkowe prezenty dla rodziców.
Na początku miesiąca odbyło się "Spotkanie z muzyką" pt. " Gramy na gitarze". Koncert poświęcony był tematyce świątecznej. Przy subtelnej muzyce gitarowej dzieci śpiewały kolędy, brały udział w quizie muzycznym i tańczyły.
W pierwszą środę grudnia, jak co miesiąc nasze przedszkolaki samodzielnie przygotowały sobie zdrowe śniadanie. W ramach projektu "Zdrowy przedszkolak" zorganizowaliśmy już po raz drugi „Dzień bez słodyczy” oraz zajęcia taneczne z zumby prowadzone przez Panią Kasię Wojdyłę. W ramach tego samego projektu odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie ze stomatologiem, gdzie dzieci dowiedziały się jak dbać o higienę jamy ustnej i co jest dla ząbków zdrowe a co nie.
Najbardziej wyczekiwanym przez wszystkie dzieci gościem w grudniu był oczywiście Mikołaj. W dniu jego przybycia już od samego rana wszystkie maluchy z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, podchodziły do okien i wypatrywały gościa. Mikołaj nie zawiódł i pojawił się z wielkim workiem prezentów!
Kolejnym wydarzeniem grudnia był teatrzyk pt. " W poszukiwaniu Świętego Mikołaja". Dzieci razem z Diabełkiem i Aniołkiem próbowały znaleźć Mikołaja. Przedstawienie było bardzo śmieszne i wzbudziło wielkie zainteresowanie przedszkolaków, zwłaszcza, że zaginiona osoba była bardzo wyczekiwana!
Świąteczną atmosferę w przedszkolu stworzyli także gościnnie występujący u nas artyści Filharmonii Wrocławskiej. Przedstawili piękny muzyczny program dla dzieci pt. "Wigilijna opowieść". Był swing, jazz i tradycyjne kolędy. Wyjątkowo piękny występ!
Tuż przed świętami odbyły się także przedstawienia Jasełkowe, w których brali udział mali artyści z grupy Motylków, Rybek i Biedronek. Przygotowania trwały cały miesiąc, więc wszystko musiało się udać:) W bożonarodzeniowej scenerii, na tle szopki, choinek, przy dźwiękach pianina śpiewano kolędy, mówiono wierszyki dla Jezuska i grano mu na instrumentach. Atmosfera była wzruszająca, a do wspólnego kolędowania dołączyli rodzice i nauczyciele.
Święta to taki czas, kiedy pomagamy potrzebującym. Nasze przedszkole, jak co roku włączyło się w ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka”. Dzięki rodzicom i wszystkim pracownikom zebraliśmy ogromną ilość darów, którą przekazano potrzebującej rodzinie. Za wszelką pomoc w całym roku 2015 serdecznie dziękujemy!:) Do Siego Roku!

************

Podsumowanie listopada.

Listopad obfitował w wiele ciekawych wydarzeń w naszym przedszkolu. Na początku miesiąca dzieci samodzielnie przygotowały sobie śniadanie wg własnego pomysłu. Uczestniczyły także aż w dwóch koncertach umuzykalniających. Pierwszy to cykliczne " Spotkania z muzyką ", w którym przedszkolaki przy akompaniamencie kontrabasu śpiewały, tańczyły i na pewno dobrze się bawiły:) Drugi koncert był koncertem skrzypcowym. Żaczki poznały budowę i brzmienie tego instrumentu. Dowiedziały się też co nieco o ludowych tańcach z innych krajów oraz brały udział w licznych konkursach przygotowanych przez pana skrzypka.

W przeddzień Święta Niepodległości starsze Żaki z grupy "Biedronek" oraz "Żabek" udały się pod Pomnik Losów Ojczyzny, żeby złożyć przygotowane wiązanki kwiatów i upamiętnić kolejną rocznicę tak ważnego dla Polaków 11 listopada. Całe przedszkole udekorowano wykonanymi przez dzieci biało-czerwonymi flagami podkreślającymi patriotyczny nastrój w tym dniu.

18 listopada był w naszym przedszkolu "Dniem bez słodyczy". W ramach realizowanego projektu "Zdrowy przedszkolak" zorganizowano zajęcia i pogadanki, podczas których Żaczki dowiedziały się, jak niekorzystny wpływ na ludzki organizm ma jedzenie słodyczy i cukru. W tym dniu odbyły się także zajęcia taneczne z zumby, które poprowadziła dla dzieci Pani Kasia Wojdyła- instruktorka fitness.

25 listopada to Dzień Pluszowego Misia. Całym przedszkolem zawładnęły nie tylko misie ale wszystkie ulubione pluszaki, przyniesione przez maluchy.  Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach i konkursach razem ze swoimi pluszowymi zabawkami. "Rybki", "Biedronki" oraz "Żabki" wybrały się też do Biblioteki Miejskiej w Ratuszu, gdzie brały udział w „misiowych’ zabawach i grach.

W ramach projektu „Mali architekci i konstruktorzy” każda grupa przygotowała wystawkę wykonanych przez siebie prac. Były to wykonane z tektury sprzęty domowe, robot, huśtawka dla misia, domek Baby Jagi oraz makieta miasta. Wszystkie dzieci uznały, że tekturowe zabawki, zrobione własnymi rączkami są najfajniejsze do zabawy!

Listopad zakończył się tradycyjnie wróżbami andrzejkowymi. W każdej grupie odbyło się" lanie wosku", przekuwanie papierowych serduszek i ustawianie butów na progu itp . W grupie "Rybek" dwie czarownice -pani Ola i pani Agnieszka- urządziły dzieciom prawdziwy seans wróżenia. Zaciemnione okna i zapalone świece stworzyły nastrój, przy którym podekscytowane maluchy dowiadywały się, kim będą w przyszłości albo gdzie pojadą w podróż:)) Ten dzień obfitował w moc wrażeń i dobrą zabawę.

Zapraszamy do galerii.

************

Podsumowanie października.

Październikowe " Spotkania z muzyką " były w tym miesiącu trochę nietypowe. Nie przyjechał do nas żaden instrument. Tym razem tematyka spotkania była poważna: odblaski i kamizelki na drodze, bezpieczne zachowanie w ruchu ulicznym oraz znaki drogowe. Wszystko to zostało przedstawione przedszkolakom  za pomocą muzyki oraz  wielu ciekawych rekwizytów.

W tym miesiącu atrakcją było przyjazd do  przedszkola Magika. Przedstawienie, które obejrzeliśmy było ekscytujące! Znikąd pojawiały się monety, znikały przedmioty, a w ich miejsce pojawiały się kwiaty, karty do gry a nawet królik! Niestety, nieprawdziwy. Żakom bardzo się te czary podobały i zaprosiły Pana Magika na kolejne wspólne czarowanie. Może wiosną? :))

Kilka dni później odwiedzili nas aktorzy z teatrzykiem pt. " Czar złotej rybki". Kukiełkowe postaci królewny, króla, złego karczmarza oraz złotej rybki wywoływały sporo emocji.  Jak zawsze dobro zwyciężyło ze złem i bajka zakończyła się szczęśliwie!

W dniu 27 października  zorganizowaliśmy akcję ekologiczną „Las to nie śmietnik!”, która miała zwrócić uwagę lokalnego społeczeństwa na problem zanieczyszczania lasów śmieciami i odpadami. W ramach tej akcji przedszkolaki pojechały na wycieczkę autokarową do siedleckiego lasu i tam- zaopatrzone w odpowiedni sprzęt tj. rękawice i worki- posprzątały okoliczny teren. Po uporządkowaniu wybranego obszaru  dzieci zostawiły tam przygotowany transparent z prośbą o uszanowanie porządku w lesie. Wszystkie śmieci zostały zapakowane w worki i zabrane przez odpowiednie służby porządkowe. Potem był spacer i obserwacja barwnej jesiennej przyrody. Na zakończenie wycieczki upieczono kiełbaski, które dzieci zjadły w  sali,  gościnnie udostępnionej przez właścicieli Winnej Góry. Po powrocie do przedszkola każda grupa wykonała plakat pod hasłem „Las to nie śmietnik!”. Akcja sprzątania lasu jest próbą zachęcenia innych placówek oświatowych do tego typu działań na rzecz przyrody. Żaki pokazały, że ekologii należy uczyć   nie tylko w salach, klasach czy na spacerach w lesie i parku,  ale przede wszystkim poprzez pracę i wysiłek na rzecz środowiska już od najmłodszych lat.

Zapraszamy do galerii ...

************

Podsumowanie września...

Minął miesiąc adaptacji naszych nowych, najmłodszych Żaczków. To trudny czas zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Oczywiście nie obyło się bez łez, ale te lały się tylko w chwili rozstania z rodzicem. Sala gimnastyczna z basenem kulkowym, fajne zabawki w salach, a przede wszystkim troskliwe panie pomogły i dalej pomagają przetrwać maluchom ten trudny początek w przedszkolu. Już pierwsze zajęcia z rytmiki pokazały jak muzyka potrafi uspokoić i rozweselić każdą smutną buźkę.

We wrześniu j odbyły się cykliczne " Spotkania z muzyką". Tym razem przedszkolaki poznały flet,  jego budowę i piękne brzmienie. Muzyka przeniosła nasze Żaki w świat bajki i marzeń. Jak zwykle z  koncertu wychodziły wesołe, uśmiechnięte i zrelaksowane.

Kolejnym wrześniowym wydarzeniem był spektakl, z jakim przyjechali do nas aktorzy z Krakowa. Teatrzyk pt. " Klimacik i Decybelek " bardzo zaintrygował wszystkie dzieci. Od Klimacika dowiedzieliśmy się,  że nasza planeta staje się coraz bardziej zanieczyszczona i że przyrodę trzeba chronić. Decybelek natomiast uczył dzieci tego, że hałas niszczy ludziom słuch i jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Maluchom bardzo się ta lekcja przyrody spodobała.

Nasze przedszkole propagując ochronę środowiska zorganizowało także akcję " Sprzątanie Świata ". Wszystkie przedszkolaki przy sprzyjającej  wrześniowej pogodzie i ku zdumieniu przechodniów wyruszyły poza teren przedszkola, aby posprzątać osiedlowe podwórka. Maluchy z ochotą wrzucały do worków papierki, kapsle i inne śmieci. Były z siebie bardzo dumne a i Panie nie szczędziły im słów pochwały:))

Początek roku szkolnego to także okazja, aby przedszkolakom przypomnieć, jak należy zachować się na drodze i na przejściu dla pieszych. Każda grupa, nawet ta najmłodsza, wybrała się na spacer do miasta. Żaczki dzielnie maszerowały na przejście dla pieszych z sygnalizacją, gdzie mogły w praktyce uczyć się bezpiecznego zachowania na ruchliwych ulicach.

Tradycją stały się w naszym przedszkolu zmagania lekkoatletyczne  oraz pomiary sprawnościowe przedszkolaków. Głównie na zajęciach w-fu, pod bacznym okiem pana Patryka, dzieci wykonywały takie konkurencje jak : bieg przez płotki, rzut piłeczką, bieg na czas, zwis na linie czy też skok w dal z miejsca. Było sportowo i bardzo wesoło, bo oczywiście wszystkie wyniki zostały zapisane ale niektóre trzeba przyjąć z przymrużeniem oka:))Na wiosnę Żaczki trochę podrosną i na pewno będą bić nowe rekordy! :)

Zapraszamy do galerii.