Wydarzenia 2013/2014

„Niech żyją wakacje, niech żyje pole, las!

I niebo i słońce, wolny, swobodny czas!”

Czerwiec rozpoczął się wyjazdem do Wioski Indiańskiej z okazji Dnia Dziecka. Wszystkie Żaki przyozdobione bojowymi tatuażami oraz pióropuszami zdobywały indiańskie sprawności i trofea, polowały na węże, bawoła, grały na tam-tamach. W tym samym czasie Maluszki z grupy Biedronek świętowały Dzień Dziecka w Figloraju, gdzie udały się po raz pierwszy na piechotę!

W czerwcu odbyło się uroczyste przekazanie zbieranych przez cały rok zakrętek na rzecz niepełnosprawnej Wiktorii, która wraz z rodzicami odwiedziła nasze przedszkole. Dzieci zaśpiewały dziewczynce poznane piosenki a rodzice dziecka gorąco podziękowali wszystkim, którzy włączyli się w akcję charytatywną.

W ramach realizowanego przez nasze przedszkole projektu edukacyjnego „Bezpieczny przedszkolak”, odwiedzili nas policjanci z pogadanką, jak bezpiecznie zachowywać się w różnych sytuacjach. Oprócz tego dzieci miały możliwość obejrzeć w środku radiowóz policyjny i usłyszeć sygnały, które używają stróże prawa.

W tym miesiącu zakończyła się realizacja drugiego projektu edukacyjnego „Zdrowy przedszkolak”, którego uwieńczeniem była wizyta wszystkich dzieci w gabinecie stomatologicznym na bezpłatnym przeglądzie stanu uzębienia przedszkolaków. Wszystkie Żaki były bardzo dzielne!

Na comiesięcznym „Spotkaniu z muzyką” zaprezentowała się gitara elektryczna oraz mieliśmy możliwość usłyszeć muzykę hiszpańską. Oleeee!!!

Największą atrakcją w czerwcu był sportowy piknik rodzinny „Sprawna rodzinka”. Celem imprezy było propagowanie aktywności fizycznej wśród przedszkolaków i ich rodziców oraz aktywne spędzanie czasu w gronie rodzinnym. Piknik rozpoczął się wspólną rozgrzewką w rytm muzyki, w której wzięli udział rodzice, dzieci i personel PN Żak, wszyscy w obowiązkowych strojach sportowych. Następnie każda grupa wraz z wychowawcą brała udział w przygotowanych konkurencjach sprawnościowych. Najwięcej emocji wzbudziły: skok w dal, bieg przez płotki oraz przejście po równoważni. Pozostałe zadania sportowe to „wyścig samochodzików”, „slalom węża”, „wysokogórska wspinaczka”, toczenie piłki lekarskiej, rzuty do celu oraz konkurencje bieżno- zwinnościowe. Dla wszystkich sportowców oprócz medali został przygotowany poczęstunek w postaci ciast, napojów, grilla oraz atrakcje, takie jak: zamki dmuchane i malowanie twarzy. Udanych wakacji w ruchu!!!

********

Podsumowanie maja…

„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a wybacza, odepchnięta wraca- to miłość macierzyńska…”

Józef Ignacy Kraszewski

W maju najważniejszym przedszkolnym wydarzeniem były uroczystości z okazji dnia Mamy i Taty. Wszystkie grupy przygotowały piękne programy artystyczne. Wierszyki dla mamy i taty, piosenki o nich i dla nich, a nawet występ orkiestry przedszkolaków grających na plastikowych kubeczkach utwór „Pizzicato polka”- wywoływały na twarzach rodziców nie tylko uśmiech ale i wzruszenie. Potem były życzenia i rozdanie zrobionych przez dzieci prezentów oraz uściski ukochanych rodziców. Na uroczystościach zostały rozdane nagrody za prorodzinny konkurs plastyczny na najładniejszą pisankę. Były same pierwsze miejsca!

W tym miesiącu mieliśmy próbną ewakuację przeciwpożarową, która wymagała od nas dużej dyscypliny oraz dobrego zorganizowania. Daliśmy radę szybko opuścić przedszkole zgodnie z instrukcjami pana strażaka i nawet nie spaliliśmy przedszkola!:-)

Jak co miesiąc odbyło się u nas „Spotkanie z muzyką”, w trakcie którego zapoznawaliśmy się z kontrabasem, który wygląda jak duże skrzypce oparte o podłogę :-). Jak zwykle było to dla nas ciekawe doświadczenie i kontakt z muzyką „żywą”. Ciekawym wydarzeniem był również występ magika, który robił różne czary i sztuczki w teatrzyku pt. „Alladyn”

W maju grupa II odwiedziła gabinet stomatologa w celu profilaktycznego zbadania stanu uzębienia maluchów, w ramach realizowanego przez przedszkole projektu edukacyjnego „Zdrowy przedszkolak”. Drugim badaniem, które miało miejsce na terenie naszej placówki było przesiewowe badanie wzroku.

********

Podsumowanie kwietnia ...

Kwiecień zaczęliśmy od wyjścia do Oławskiego Domu Kultury na przedstawienie pt.”Kot w butach”. Było to wspaniałe widowisko, z prawdziwymi aktorami, dekoracjami i pięknymi kostiumami! Do tego wartka akcja, dużo dobrej muzyki no i mądry, przebiegły kot w butach, który pomógł biednemu młynarczykowi zdobyć rękę pięknej królewny. Byliśmy zachwyceni a oni żyli długo i szczęśliwie!

Nasze przedszkole odwiedziła pani fotograf, która objaśniała wszystkim dzieciom jak powstają zdjęcia, czym robiono fotografie w dawnych czasach i dlaczego kiedyś zdjęcia były na papierze. To prawdziwe warsztaty fotograficzne!

W tym miesiącu „Spotkania z muzyką” poświęcone były pieśni patriotycznej i planowanej beatyfikacji naszego papieża. Dzieci śpiewały i słuchały opowiadania o Janie Pawle II i o tym jak bardzo kochał dzieci i wszystkich ludzi!

Ciekawym wydarzeniem dla grupy Pszczółek było wyjście do biblioteki miejskiej na warsztaty z języka angielskiego, podczas których…..

W tym samym dniu Motylki i Żabki wybrały się do oławskiej Szkoły Muzycznej, gdzie specjalnie dla nas został przygotowany koncert. Swoje umiejętności prezentowały dzieci i młodzież ucząca się grać na różnych instrumentach: skrzypce, fortepian, trąbka, flet poprzeczny, perkusja, wiolonczela i akordeon. Żaki nauczone uważnego słuchania podczas comiesięcznych Spotkań z muzyką, grzecznie wysłuchały koncertu, klaskały w rytm muzyki a na koniec nagradzały muzyków gromkimi oklaskami i spontanicznym „brawo!!!”. Niektórzy, jak na prawdziwych melomanów przystało, zdrzemnęli się dyskretnie w objęciach którejś z pań ale w czasie koncertu z udziałem perkusji wszyscy byli już na nogach!

W kwietniu ogłoszony został konkurs plastyczny na najładniejszą pisankę wielkanocną. Zainteresowanie było bardzo duże! Całe przedszkole zostało udekorowane kolorowymi jajkami, które wykonały dzieci razem z rodzicami.

Nasze przedszkole zaprosiło panią dentystkę, żeby opowiedziała nam jak należy dbać o nasze mleczne ząbki i nie tylko :-)! Dowiedzieliśmy się jak dbać o nasze ząbki i jak prawidłowo je szczotkować.

„Kochać i wymagać” to tytuł prelekcji, którą wygłosiła dla naszych rodziców pani pedagog- terapeuta. Dzięki temu nasi rodzice będą mogli lepiej uczyć nas zasad, rozumnie wymagać i konsekwentnie wychowywać tak, żebyśmy wyrośli na wartościowych ludzi.

********

Podsumowanie marca ...

W tym miesiącu zakończyliśmy akcję dokarmiania zwierząt zimą. Zebrane produkty dla podopiecznych schroniska dla kotków i piesków przekazaliśmy na ręce pani weterynarz, która w ramach podziękowanie za okazane serce odwiedziła nasze przedszkole. Towarzyszył jej pies, który był bardzo mądry i grzeczny a sztuczki, które pokazywał wywoływały zachwyt wszystkich maluchów. Ale to nie jedyni goście na czterech łapach, którzy byli u nas! Na zajęcia z dogoterapii przyszły Megi i Esta. Psy te są wykorzystywane w różnych terapiach i w pracy z dziećmi oraz dorosłymi. Są bardzo ułożone i posłuszne. Bardzo lubią być głaskane i nagradzane psimi przysmakami za swoje pokazy. To były naprawdę udane psie odwiedziny w przedszkolu!

W marcu pojechaliśmy do teatru wrocławskiego na przedstawienie pt.”Król Maciuś I”. Nasze przedszkole (oraz Smyki z Sobociska) wzbudziły powszechny podziw personelu teatru oraz wszystkich nauczycieli tam zgromadzonych. Żaki i Smyki były najbardziej zorganizowanymi i grzecznymi grupami w teatrze! Stały ustawione w pociąg i cierpliwie czekały na wejście. Do tego wyróżniały się eleganckimi, stosownymi do okoliczności strojami, na co wszyscy zwrócili szczególną uwagę. Pani dyrektor usłyszała komplementy, że tak grzecznych dzieci jeszcze w teatrze nie goszczono :-). Zatem nasze wychowanie nie idzie na marne! Za to nie do końca zgadzaliśmy się z organizatorami przedstawienie, którzy zaprosili przedszkola. Naszym zdaniem nie był to spektakl dla przedszkolaków tylko dla dzieci szkolnych! Zwróciliśmy uwagę organizatorom na niewłaściwy dobór wiekowy publiczności.

W marcu odbył się w naszym przedszkolu pokaz ratownictwa medycznego. Był bardzo ciekawy a my służyliśmy jako „poszkodowani”. Mdleliśmy, byliśmy połamani i robiliśmy sztuczne oddychanie i resuscytację. Ekipa pokazywała jak bezpiecznie postępować z poszkodowanymi. Dziękujemy za pouczającą lekcję z pierwszej pomocy!

Nasze przedszkole odwiedziła pani dietetyczka, która opowiadała nam o ważnych dla naszego zdrowia witaminach, rozdawała nam także zdrowe owoce i warzywa. Potem w salach robiliśmy szczypiorkowe kanapki oraz jedliśmy same zdrowe produkty. Chrupiąca marchewka jest lepsza, niż wszystkie cukierki świata!

Ale najważniejszym wydarzeniem miesiąca było pożegnanie zimy i przywołanie wiosny!

Panią Zimę posadziliśmy w piaskownicy i zaklinaliśmy ją, by już sobie poszła. Udało się! Przyszła pani Wiosna i dookoła wszystko zakwitło a na dworze było ciepło i słonecznie. Nasz korowód na czele z panią Dorotką- Wiosną przeszedł przez całe podwórko ze śpiewem na ustach.

„Bo zima, bo zima każdemu obrzydła,

Niech słońce da jej pstryczka w nos…”

Podsumowanie lutego…

W lutym w naszym przedszkolu odbył się wielki bal karnawałowy. Odwiedziły nas przeróżne postaci z bajek i nie tylko… Bawiły się u nas: królewny i książęta, wróżki, elfy i Szeherezady, biedronki, żabki, kotki, smoki, Indianie, kowboje, piraci, batmany, supermeny, spidermeny i wszystkie możliwe „meny”:-). Ach, gdyby można było codziennie przychodzić do przedszkola w takich strojach, byłoby bajkowe przedszkole…

W tym miesiącu w trakcie „Spotkań z muzyką” podziwialiśmy brzmienie różnych rodzajów fletu. Jak zwykle była to dla nas wielka atrakcja posłuchać muzyki na żywo!

Nasze przedszkole odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Oławie. Uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny oraz zabawy integracyjne, w które wciągnęli wszystkie maluchy.

W lutym odbyła się zaległa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Seniorzy licznie przybyli na nasze popisy- a było na co popatrzeć! Mnóstwo ciepłych słów, wierszyków i piosenek o tym, że kiedyś babcia z dziadkiem „w piaskownicy się kłócili o łopatkę”! Najwięcej (u)śmiechu wzbudziła poleczka, którą tańczy się w „kółeczka”. Potem był pyszny poczęstunek przygotowany z pomocą rodziców, za który serdecznie dziękujemy! Wszystkie babcie zamiast się „gościć” troskliwie karmiły swoje wnuki słodkościami :-)

Wprawdzie zima tego roku była łaskawa dla wszystkich stworzeń ale my, mimo to systematycznie dokarmialiśmy zwierzątka: kaczki, ptaszki oraz psy i koty ze schroniska w Oławie. W tym celu zorganizowaliśmy zbiórkę potrzebnych artykułów dla bezdomnych podopiecznych schroniska. Nasi rodzice znowu nas nie zawiedli przynosząc potrzebne karmy, kocyki, miseczki. Wszystko to zostanie przekazane pani weterynarz. Dziękujemy!

Podsumowanie stycznia…

W styczniu mieliśmy wiele pracy i atrakcyjnych niespodzianek. Tradycyjnie już, jak co miesiąc przyjechał do nas teatrzyk z przedstawieniem, o tym jak należy bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Zaraz po tym poszliśmy na spacer po mieście, żeby w praktyce wypróbować dobre rady „Skrzatów ze starej chaty”. W tym miesiącu, w ramach cyklicznych „Spotkań z muzyką” zagrał dla nas pan saksofonista. Potrafimy już z uwagą, skupieniem i wielkim zaangażowaniem wysłuchać każdego koncertu i prelekcji. W grudniu z taką pogadanką odwiedzili nas strażnicy miejscy, którzy uczyli jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia, np. w czasie ataku groźnego psa.

W ramach realizacji przyjętych przez nas projektów edukacyjnych, min. „Zdrowy i bezpieczny przedszkolak”, robiliśmy sami kanapki ze zdrową żywnością. Wszystko było wyjątkowo pyszne! Innym projektem naszego przedszkola jest prowadzenie doświadczeń badawczych. Obserwowaliśmy jak rozpuszczają się różne substancje w wodzie, jak ją barwią, jak wytrącają się kryształki soli, założyliśmy hodowlę pleśni, w bezpiecznych warunkachJ! Taki sposób poznawania świata jest dla nas najciekawszy. Możemy wszystkiego dotknąć, spróbowaćJ, poobserwować. Nie ma czasu na nudę! Każdy dzień jest pracowity, a nasze zabawki często za nami tęsknią! W pocie czoła robimy małe dzieła sztuki, z masy solnej, z papieru, plasteliny. Malujemy farbami i wyklejamy, wydzieramy. Uczymy się nowych piosenek, tańczymy, ćwiczymy mowę, gramy w szachy. Ale najfajniejsze są zabawy w nasz teatrzyk. Potrzebujemy tylko kawałka stołu, „kurtyny” i kilku pluszaków. Sami wymyślamy historie, sami je „gramy” i oklaskujemy. Każdy choć raz chce być po drugiej stronie sceny. Innym razem nasz teatr jest „teatrem cieni”… Wystarczą papierowe figurki, świecąca lampka… i już na naszych oczach rozgrywa się historia o smoku wawelskim!

W styczniu chodziliśmy także na wycieczki i spacery do pobliskiego parku, gdzie mogliśmy przejść ciekawą ścieżkę edukacyjną dotyczącą okolicznej przyrody. Rozpoczęliśmy również naukę pływania na basenie miejskim. Odwiedziliśmy także Miejska Bibliotekę Publiczną, gdzie wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy wiele bajek. Ciekawie było także w oławskiej Izbie Muzealnej, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ważnych rzeczy o naszym mieście: kto dawniej nim rządził i jak wyglądało życie oławian przed wiekami.

Ale największą niespodziankę sprawił nam pan czarodziej, który wyciągał z rękawa kwiatki i różne cuda! Królik wyskoczył mu z zaczarowanej skrzyni a gołębie z kapelusza. Dziwny jest ten świat… :-)

Podsumowanie grudnia …

Grudzień upłynął nam pod znakiem świątecznej atmosfery. Najpierw przyjechał do nas teatrzyk z przedstawieniem o tym, jak należy grzecznie zachowywać się wobec innych osób. Potem sam Święty Mikołaj odwiedził nasze przedszkole i przywiózł wszystkim grzecznym dzieciom piękne prezenty. Przedszkolaki z wypiekami na twarzy śpiewały „mikołajowe” piosenki i wyjątkowo grzecznie czekały na przybycie świątecznego gościa. Wszyscy chcieli pokazać Mikołajowi, że zasłużyli na niespodzianki!

Jak co miesiąc w naszym przedszkolu odbyły się Spotkania z muzyką, w czasie których dzieci poznawały zimowe piosenki, historię wrocławskich skrzatów oraz zabawy muzyczne, które jak zwykle porwały wszystkich. Ale najważniejsze wydarzenie miało miejsce przed świętami: Jasełka przedszkolne! W naszej sali zagościła Bożonarodzeniowa szopka, a na niej zabłysła Betlejemska Gwiazda! Przy żłóbku zasiedli pięknie przebrani Józef z Maryją a wszystkie stworzenia duże i małe składały pokłony i dary dla Jezuska. Cała uroczystość przebiegała w odświętnej atmosferze pięknych kolęd i pastorałek, które były śpiewane przez wszystkich: dzieci, nauczycieli oraz rodziców(!)

„Czas nam nie chce się zatrzymać,

Wiosna, lato, jesień, zima…

Znów minął rok, kolejny rok! (…)”

Podsumowanie listopada …

Listopad był pełen atrakcji ale i wytężonej pracy wszystkich przedszkolaków. Najpierw na przedszkolnej scenie teatralnejJ grano przedstawienie „Doktor Zdrówko”, które uczyło dzieci, jak należy dbać o swoje zdrowie.

W przeddzień Święta Niepodległości 11 listopada starsze Żaki udały się pod pomnik Bohaterów Ojczyzny, żeby złożyć przygotowane odświętne wiązanki. Całe przedszkole udekorowane było wykonanymi przez dzieci biało- czerwonymi flagami, które podkreślały patriotyczny nastrój w tym dniu.

W połowie miesiąca odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – Pasowanie na przedszkolaka- Żaka. „Nominacje” otrzymały „Pszczółki” (gr.IV) oraz „Żabki” (gr.III). Dzieci odważnie recytowały wierszyki, śpiewały piękne piosenki o jesieni oraz o tym, że „… nikt w przedszkolu się nie nudzi!”. Potem uroczyście złożyły przysięgę, że zawsze będą swoje panie kochać, z talerzyka wszystko zjadać i zabawki ładnie składać! Potem były prezenty, dyplomy, gratulacje i słodki poczęstunek. Dziękujemy rodzicom za pyszne ciasta!

Do naszego przedszkola po raz kolejny przyjechali prawdziwi muzycy. Z cyklu „Spotkania z muzyką” mogliśmy zobaczyć i wysłuchać saksofonu. Niektórym maluchom udało się nawet na nim zagrać. Potem były zabawy muzyczne, śpiew piosenek i pociąg krasnoludków.

Nasze przedszkole zaprosiło rodziców z dziećmi na rodzinne zajęcia z ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Było kołysanie, huśtanie, łaskotanie, pełzanie i dużo śmiechu. A najważniejsze, że rodzice umieli znaleźć czas na wspólne zabawy z dziećmi.

25 listopada wszystkie nasze pluszowe niedźwiadki obchodziły swoje święto. W tym dniu każdy przedszkolak przyniósł swojego misia. Niektóre z nich miały postać osiołka, małpki lub prosiaczka czyli były „misiopodobne” :-). Zabawom i konkurencjom sportowym z misiami nie było końca! Najtrudniej było zjeść z talerzyka miodek, nie używając rąk.

Na koniec miesiąca były wróżby andrzejkowe. Każdy mógł odczytać swoją przyszłość z lanej woskowej figurki. Niektórym wyszły dalekie podróże, innym ciekawe przygody a jeszcze innym ni to- ni owo :-)

Podsumowanie października ...

„Tańcowała jesień w lesie zamaszyście,

Żółte, rude i brązowe z drzew zrywała liście…”

Październik był piękny i kolorowy jak na złotą, polską jesień przystało. Bywały dni słoneczne i ciepłe a przedszkolny plac zabaw zaczął tonąć w różnobarwnych liściach. Postanowiliśmy popracować w ogrodzie i zrobić z nimi porządek! Zbieraliśmy i zbieraliśmy… a liści ciągle było pełno. Za to naszą najlepszą zabawą było ich rozrzucanie i wywracanie się w miękkie sterty!

W październiku na nasz cykliczny koncert „Spotkania z muzyką” przyjechały najprawdziwsze bębny! Było sporo rytmicznego huku, a co najdziwniejsze wszystkie maluchy siedziały zachwycone. Niektórzy rytmicznie uderzali rączkami o kolanka i wsłuchiwali się w każde mocne uderzenie. Pan perkusista pozwolił przedszkolakom pograć na perkusji ale największą furorę zrobił mały Tymonek (2 l.), który tańczył i grał na środku sceny.

W tym miesiącu byliśmy uczestnikami aż dwóch przedstawień teatralnych. Na naszej przedszkolnej scenie wystąpił teatrzyk, który uczył dzieci, że są magiczne słowa takie jak „proszę” , „przepraszam”, „dziękuję” , o których zawsze należy pamiętać wobec innych osób. Dowiedzieliśmy się także o tym, że nie należy niczego brać od obcych! Ale najwięcej emocji wzbudził wyjazd do prawdziwego Teatru Lalek, w którym działy się bardzo ważne i mądre rzeczy! Mały ciekawski słonik miał wiele pytań do różnych zwierząt. Po co żyrafie cętki? Dlaczego słoń ma trąbę? Co jada hipopotam? Na scenie zjawił się też wąż, który „strasnie sykał”(Bartuś P. z gr. II)! Potem dowiedzieliśmy się jak człowiek oswoił zwierzęta domowe. Na koniec było mnóstwo braw i dość spore zmęczenie wrażeniami. Część przedszkolaków spała już w autobusieJ. Pracowity był ten październik!

Podsumowanie września…

Pierwszy miesiąc funkcjonowania ŻAKA mamy już za sobą. Nie było łatwo! Wszyscy odczuwaliśmy ciężar adaptacji. Maluchy wylewały tony łez, rodzice przeżywali ciężkie poranki i rozstania, panie miały pełne ręce roboty z jednymi i z drugimi! :-) Zarówno dzieci jak i dorosłych trzeba było uspokajać! Powoli płacze milkły, nerwy mijały i zaczynała się fajna zabawa. Dzieci rozpoczęły zajęcia z rytmiki, języka angielskiego, wychowania fizycznego. Pierwsze piosenki, ćwiczenia, wyścigi, malowanie, klejenie i pierwsze „dzieła sztuki”, które zawisły na tablicach w szatni. Ale najważniejszym wydarzeniem w tym miesiącu były „Spotkania z muzyką poważną”, gdzie dzieciom została zaprezentowana harfa. Można było podziwiać jej czyste brzmienie oraz wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu pani harfistki. Dzieci słuchały z wielkim przejęciem, czym zadziwiły nas wszystkich! Największą niespodziankę sprawiły nam maluszki, które mimo smoczków miały buzie szeroko otwarte ze zdziwienia! :-) Były gromkie brawa, często na stojąco, a potem jeszcze zabawy muzyczne. Czekamy na następny występ- za miesiąc BĘBNY! Zapraszamy do naszej galerii.

Pierwszy dzień w przedszkolu za nami ...

Zapraszamy rodziców do obejrzenia galerii zdjęć z pierwszego dnia pobytu dzieci w Żaku. Przetrwaliśmy, ale niektórych zmogło przed czasem :-)