Wydarzenia 2014/2015

Podsumowanie czerwca.

1 czerwca to dzień szczególny i o tym każdy wie...i mały i duży:))
W naszym przedszkolu ten dzień stał się okazją do tego, by propagować wśród dzieci tolerancję i szacunek do innych. W tym celu zostały przeprowadzone zajęcia w grupach pt. " Inny- nie znaczy gorszy". Przedszkolaki dowiedziały się o tym, że na świecie żyją ludzie niepełnosprawni ruchowo, niewidomi czy też głusi, i że są takimi samymi ludźmi jak my.

Dzień Dziecka nasze Żaki świętowały w " Loopy' s World". To największa sala zabaw, która znajduje się na Wrocławskich Bielanach. Szaleństwom nie było końca! Dzieciaki pokonywały rozmaite przeszkody, wspinały się na „małpie gaje”, by potem zjeżdżać pokręconymi ślizgawkami...Radość była przeogromna! W drodze powrotnej w autokarze zmęczenie dało o sobie znać i prawie wszystkie przedszkolaki ucinały sobie drzemkę.

Ostatnie przed wakacjami Spotkanie z Muzyką dotyczyło tematyki wakacyjnej oraz podróżniczej. Przy akompaniamencie wiolonczeli Żaki " podróżowały" po wszystkich kontynentach naszej planety. Jak co miesiąc było wesoło, zabawnie i bardzo muzykalnie.

16 czerwca odwiedziła przedszkole pani podróżniczka z warsztatami geograficznymi "Amazonia". Dzieci brały czynny udział w zajęciach. Uczyły się nawoływać amazońskie ptaki, naśladować odgłosy papug i małpiatek. Dowiedziały się też, jakie zwierzęta żyją w puszczy amazońskiej i że Amazonka to największa rzeka świata. "Chodziły" po drewnianym moście unikając pokąsania przez piranie. Przedszkolakom bardzo spodobały się opowieści pani podróżniczki oraz drobne upominki i dyplomy.

Kolejnym czerwcowym wydarzeniem był teatrzyk pt. " Grzecznie i bezpiecznie". Poprzez sztukę w małej formie dzieci uczyły się bezpiecznego zachowania na wakacjach. Również pokaz edukacyjny z udziałem policjantów nawiązywał do tematyki bezpiecznych wakacji. Żaki brały też udział w przygotowanych przez policję quizach, gdzie wykazały się wiedzą o tym jak trzeba zachować się na przejściu dla pieszych i w sytuacjach zagrożenia.

Grupę Biedronek i Rybek odwiedziła Pani Dietetyk. Wizyta była wcześniej zaplanowana więc dzieci przyniosły w ten dzień swoje ulubione warzywa i owoce. Niektóre były bardzo egzotyczne:)) Razem z dietetyczką dzieci przygotowywały zdrowe, pełne witamin przekąski, a później wszyscy zasiedli do stolików i pałaszowali z wielkim apetytem. Te zajęcia to nie tylko zabawa. Przedszkolaki miały okazję przekonać się, że to co zdrowe jest też bardzo smaczne!

Czerwiec to w przedszkolu także czas pożegnania najstarszej grupy Pszczółek. Z wielkim zaangażowaniem przedszkolaki przygotowały program artystyczny, który zaczęły od uroczystego poloneza. Niejednej mamie i niejednemu tacie łezka w oku się zakręciła. Po oficjalnej części nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów, nagród i niespodzianek. Były także podziękowania i łzy wzruszenia.

W ostatnią sobotę miesiąca odbyła się w przedszkolnym ogrodzie spartakiada „Zdrowa rodzinka” z udziałem dzieci i ich rodziców. Przeważały oczywiście konkurencje lekkoatletyczne min. bieg przez płotki i skok w dal, ale trzeba było także śpiewać piosenki! Zabawa była naprawdę udana a dzieciom chyba najbardziej podobała się rywalizacja z rodzicami. Bo któż by się nie cieszył, gdyby wygrał w biegu przez płotki ze swoim tatą:)) Po sportowych wyczynach Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich na piknik z kiełbaską z grilla oraz ze słodkimi przysmakami. A na przedszkolaki czekały też dwa zamki dmuchane oraz malowanie buziek:)) Rodzinnie spędzony czas jest bezcenny! Dziękujemy mamom za ciasta!

************

Podsumowanie maja ...

Pierwszego majowego dnia grupy Motylków i Biedronek wybrały się do oławskiej Szkoły Muzycznej, gdzie specjalnie dla naszych przedszkolaków został przygotowany koncert. Swoje umiejętności prezentowały dzieci i młodzież ucząca się grać na różnych instrumentach. Pięknie brzmiały skrzypce, trąbka, wiolonczela, flet i fortepian. Żaki wsłuchane w muzykę raz po raz nagradzały młodych artystów gromkimi brawami. Niektórzy, jak na prawdziwych melomanów przystało, zdrzemnęli się dyskretnie w objęciach którejś z pań, ale w czasie koncertu z udziałem perkusji wszyscy byli już na nogach! :))

Kilka dni później nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z teatrzykiem " Kłopoty małej Zosi". Dzieciom bardzo podobały się kukiełkowe postaci małej Zosi co rodziców nie słuchała, czarownicy, której dzieci wcale się nie bały oraz wesołej i rozśpiewanej żaby.

Jak co miesiąc przedszkole uczestniczyło w cyklicznym Spotkaniu z Muzyką. Tym razem dzieci poznały obój, jego budowę i piękne brzmienie. Jak zawsze było ciekawie i wesoło. Nasze Żaki potrafią słuchać każdej muzyki!

Grupa Pszczółek wybrała się w maju do oławskiej piekarni "Społem". Dzieci poznawały proces technologiczny wyrobu pieczywa. Z wielką ciekawością zaglądały do pieca, w którym wypiekał się chleb. Razem ze swoimi paniami mogły zobaczyć jak robi się bułeczki, precelki i rogaliki. Na koniec czekał na Pszczółki słodki poczęstunek, co oczywiście bardzo wszystkich ucieszyło.

Pszczółki miały też okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych warsztatach technicznych zorganizowanych przez jedną z mam - Panią Lewandowską (dziękujemy!!!). W ruch poszły młotki, gwoździe i deski. Na szczęście obyło się bez stłuczonych i przebitych palców! Dzieci własnoręcznie wykonały piękne obrazki, które później wręczały rodzicom na uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty.

W maju nasze przedszkole odwiedził magik z ciekawym i widowiskowym przedstawieniem. Iluzjonista przeniósł wszystkie dzieci w świat czarów i magii zdradzając zaklęcia i sekrety. Sprawiał, że przedmioty znikały lub nieoczekiwanie znów się pojawiały. Niektóre zmieniały kolor i kształt. Dzieci były zachwycone!!!

Wielkim wydarzeniem dla naszych przedszkolaków okazał się I Przedszkolny Bieg Żaka. Odbył się on 18 maja w parku miejskim. Celem imprezy było propagowanie sportu wśród najmłodszych. Maluchy uczyły się rywalizacji oraz kibicowania. Pokonywały trasy zróżnicowane pod względem długości i stopnia trudności. Po biegach wręczono medale zwycięzcom a wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodką niespodziankę.

Największe emocje wśród dzieci wzbudziły przedstawienia z okazji Dnia Mamy i Taty. Wszystkie grupy przygotowały piękne programy artystyczne. Były wierszyki dla rodziców, piosenki, a także tańce: niemieckie i latynoskie!!! Nie obyło się bez łez wzruszenia, ale także nie zabrakło łez ze śmiechu. Zwłaszcza ukłony dzieci wzbudzały powszechną wesołość. Po uroczystościach przedszkolaki rozdały rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty i wszyscy mogli częstować się słodkościami.

************

Podsumowanie kwietnia ...

Kwiecień obfitował w wiele ciekawych wydarzeń w naszym przedszkolu. Początek miesiąca upłynął naszym przedszkolakom na przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowywaniu kartek , pisanek i innych ozdób świątecznych. Jeszcze w marcu ogłoszony został konkurs plastyczny na najładniejszą pisankę wielkanocną. Zainteresowanie było bardzo duże! Całe przedszkole zostało udekorowane kolorowymi jajkami, które wykonały dzieci razem z rodzicami. Przed świętami konkurs został rozstrzygnięty. Przedszkolaki bardzo cieszyły się z otrzymanych nagród.

9 kwietnia wszystkie Żaki wybrały się do Oławskiego Centrum Sztuki na przedstawienie pt. "Baśniowy mostek czarownic " w wykonaniu aktorów Dolnośląskiego Teatru Młodego Widza. Dzieci z zainteresowaniem i wielkim przejęciem śledziły losy dziewczynki Martynki, trzech wrocławskich krasnali i czarownicy, której wcale się nie bały..Główna bohaterka - Martynka z małej złośnicy, która zawsze kłóciła się z rodzicami i bratem, niedbająca o porządek w swoim pokoju przemieniła się w dobrą i miłą dziewczynkę, która zawsze słuchała rodziców i swojego starszego brata.

Po świętach przedszkole odwiedził pan pszczelarz i zaprezentował naszym Żakom ciekawe warsztaty ekologiczne.„W krainie miodu”. Opowiadał dzieciakom jak pszczółki robią miodek, jak ciężko pracują , ile ludzie im zawdzięczają i dlaczego warto herbatę słodzić miodem. Na koniec przedszkolaki mogły same zrobić świeczki z węzy pszczelej. Żaczki były zaciekawione akcesoriami, które przyniósł ze sobą pan pszczelarz, a były to m. in. podkurzacze, ubiór pszczelarza i prawdziwe plastry miodu z ula!

Kwiecień to także czas zakładania ogródka w naszym przedszkolu. Wszystkie grupy wzięły czynny udział w przekopywaniu ziemi, robieniu rabatek i grządek. Dzieci ze starszych grup, przy pomocy swoich pań zasiały rzodkiewkę, sałatę i przeróżne kwiaty. Posadzono też fasolę i cebulę. Świetna zabawa była przede wszystkim przy podlewaniu ogródka. Przedszkolaki z grupy pszczółek wykopały też kilka dżdżownic i założyły w sali hodowlę(!). Codziennie przynoszą dżdżowniczkom listki do zjadania i podlewają je wodą, aby nie wyschły.

Kolejnym wydarzeniem kwietnia był Dzień Ziemi. Nasze Żaki przyszły w ten dzień ubrane na zielono. W każdej grupie odbyły się zajęcia o tematyce ochrony naszej planety przed zanieczyszczeniami. Dzieciom najbardziej podobało się segregowanie śmieci do różnych pojemników. Wykazały się dużą wiedzą na temat oszczędzania energii oraz ochrony lasów. Grupa „Pszczółek” wykonała też pojazdy i plakaty, do których wykorzystała stare kartony, zakrętki, zużyte płyty CD. Bałagan był ogromny, ale w taki dzień przedszkolaki chętnie zabierały się do sprzątania!

Nasza placówka podejmuje wiele inicjatyw mających na celu poszerzenie wiedzy najmłodszych na temat naszego miasta. W tym celu grupa „Biedronek” wybrała się do Muzeum Ziemi Oławskiej, które znajduje się w Ratuszu. Dzieci dowiedziały się wielu ważnych rzeczy o naszym mieście: kto dawniej nim rządził i jak wyglądało życie Oławian przed wiekami.

Ten miesiąc grupa „Motylków”, „Żabek” i „Pszczółek” zakończyła wizytą na oławskim Rynku. Uczestniczyliśmy w prelekcji Straży Miejskiej na temat bezpiecznego zachowania się na drodze, na przejściu dla pieszych oraz właściwego zachowania się w przypadku ataku psa. Dzieciaki słuchały z uwagą, ale też wykazały się sporą wiedzą w tych tematach. Na koniec wszystkie dzieci dostały przydatne odblaski.

************

Podsumowanie marca…

W marcu Żaki pojechały na wycieczkę do wrocławskiego Afrykarium, gdzie dzieci podziwiały egzotyczne zwierzęta. Było kolorowo, wesoło, niektórzy nie mogli oderwać wzroku od oglądanych okazów. Wszystkim bardzo się podobało, zwłaszcza „pingwiny z Madagaskaru” :-)

W tym miesiącu uczestniczyliśmy w dwóch koncertach z serii „Spotkania z muzyką”. Na pierwszym koncercie śpiewaliśmy piosenki o wiośnie. Wszystkie Żaki bardzo chciały, żeby szybko do nas przyszła, więc śpiewały z całych sił :-) Podczas drugiego koncertu podziwialiśmy brzmienie kolejnego instrumentu – dużej trąbki, czyli tuby.

Najważniejszym wydarzeniem marca było „Powitanie Wiosny”. Przygotowania rozpoczęliśmy konkursem „Coś z niczego”, który polegał na wykonaniu przez każdą grupę ekologicznej Marzanny z przyniesionych przez dzieci materiałów, surowców, odpadków. Każda kukła złej zimy była niezwykle zabawna i niepowtarzalna. Wszystkie konkursowe Marzanny uczestniczyły w naszym korowodzie z okazji pierwszego dnia wiosny. Niestety, wiosna zrobiła nam psikusa, a pogoda za oknem pasuje do przysłowia „w marcu jak w garncu…”

W marcu zorganizowaliśmy również przedszkolne konkursy: z wiedzy matematycznej dla starszych Żaków oraz „Wiem i potrafię” dla maluchów. Trzeba przyznać, że nasze przedszkolaki potrafią sobie świetnie radzić z trudnymi i podchwytliwymi zadania a sam udział w konkursach uczy je tego, jak się wygrywa i przegrywa.

Przed świętami został ogłoszony rodzinny konkurs na pisankę wielkanocną, którego rozstrzygnięcie będzie w kwietniu. Mamy nadzieję, że piękne prace, które wpłynęły do nas były wspólnym dziełem rodziców i dzieci.

*************

Podsumowanie lutego ...

Luty rozpoczęliśmy od balu karnawałowego. Nasze Żaki były tego dnia księżniczkami, wróżkami, biedronkami, myszkami, piratami, policjantami, strażakami, spidermanami i innymi bajkowymi postaciami. Wśród nich znalazł się także czerwony kapturek, który w drodze do babci odwiedził i poprowadził naszą zabawę. Tego dnia wszyscy uczestnicy wielkiego balu karnawałowego brali udział w sesji fotograficznej.

Następnym lutowym wydarzeniem było zakończenie akcji „Dokarmiamy zwierzęta zimą”. Z tej okazji odwiedziła nas pani doktor weterynarz, która przeprowadziła z dziećmi ciekawą pogadankę na temat zachowania wobec zwierząt oraz tego jak należy o nie dbać. Podczas spotkania przekazaliśmy wszystkie dary, które zbieraliśmy wspólnymi siłami z dziećmi i rodzicami, dla schroniska dla zwierząt. Żaki miały okazję pogłaskać zwierzaka, z którym przyszła pani weterynarz. Był to piękny kot, który przez całe spotkanie leniwie siedział na parapecie i wpatrywał się w okno. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji.

W tym miesiącu braliśmy udział w kolejnym koncercie z serii „Spotkania z muzyką”. Tym razem poznaliśmy obój. Jak zawsze było śpiewająco, wesoło i ciekawie.

W lutym odbyły się zaległe uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Swoje występy przed licznie zgromadzoną widownią zaprezentowały Motylki, Żabki i Pszczółki. Były pięknie recytowane wierszyki, wiele piosenek oraz tańce. Po występach wszyscy goście mieli okazję spróbować pysznych ciast przygotowanych wspólnie z rodzicami, którym bardzo dziękujemy!!! :-) Babcie, jak co roku, zamiast same częstować się pysznościami- najpierw nakarmiły wnuczęta!

Zapraszamy do galerii!

************

Posumowanie stycznia ...

Styczeń obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Jak w każdym miesiącu, nie było czasu na nudę. Najpierw w naszym przedszkolu odbył się comiesięczny koncert z serii „Spotkanie z muzyką”. Tym razem przedszkolaki mogły posłuchać jak na żywo brzmi fagot.

Kolejnym muzycznym wydarzeniem był udział dzieci z grupy Żabek i Pszczółek w świątecznym koncercie zorganizowanym dla naszego przedszkola przez oławską Szkołę Muzyczną. Cieszymy się z takiej współpracy i mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki w przyszłości będą kontynuować edukację muzyczną w tej właśnie szkole!

W styczniu odbyły się także uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Swoje umiejętności zaprezentowały Biedronki i Rybki. Były wierszyki, piosenki i życzenia płynące prosto z małych serduszek wszystkich wnucząt oraz własnoręcznie wykonane prezenty. Potem wszyscy częstowali się słodkościami, za które bardzo dziękujemy rodzicom!

Nasze przedszkolaki uczestniczyły także w Prelekcji na temat bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem zorganizowanej przez lokalną firmę Autoliv. Wszystkie Żaki z zainteresowaniem wysłuchały informacji na temat konieczności zapinania pasów podczas jazdy samochodem i korzystania z fotelików dla dzieci. Na koniec prelekcji przedszkolaki otrzymały odblaski, dzięki którym będą widoczne na drodze oraz słodycze, w nagrodę za aktywny udział w spotkaniu.

W styczniu odwiedził nas teatrzyk z przedstawieniem pt. „Baltazar Bombka”. Jak zawsze było zabawnie i wszystkim bardzo podobały się przygody bajkowych bohaterów.

W naszym przedszkolu przez cały miesiąc miała miejsce akcja „Dokarmiamy zwierzęta zimą”, podczas której zbierano artykuły mające wesprzeć podopiecznych oławskiego schroniska dla zwierząt. Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom, którzy przynieśli niezbędne artykuły i tym samym nie pozostali obojętni wobec bezdomnych kotków i piesków. Zebrane rzeczy przekażemy pani doktor weterynarz, która jak co roku odwiedzi nas z jednym ze swoich pupili.

Relacja ze wszystkich styczniowych wydarzeń w naszej galerii. Zapraszamy!

************

Szlachetną Podsumowanie grudnia ...

Grudniowe „Spotkanie z muzyką” poświęcone było instrumentowi dętemu- trąbce oraz piosenkom, które wprowadziły nas w świąteczny klimat. Dzieci tańczyły także mikołajkowy taniec.

Najbardziej upragnionym i wyczekiwanym gościem w tym miesiącu był Mikołaj, który jak co roku nie zapomniał o grzecznych Żakach! Wprawdzie niektóre maluchy dopatrywały się w staruszku z siwą brodą naszego pana od wuefu- Patryka, ale zapewniamy, że zbieżność głosu i wyglądu była przypadkowaJ. Najważniejsze, że rozdawał upragnione prezenty!

W tym miesiącu najstarsze przedszkolaki brały udział w akcji Straży Miejskiej o bezpiecznym poruszaniu się na drogach i noszeniu odblasków po zmroku. Panowie przedstawili również jak prawidłowo oznakować i oświetlić rower!

Kolejnym grudniowym wydarzeniem był teatrzyk pt. „Wyczarujmy sobie święta”. Nasze Żaki ponownie były widzami, a niektóre także aktorami, ponieważ brały czynny udział w przedstawieniu J! Punktem kulminacyjnym grudnia były oczywiście jasełka, do których przedszkolaki przygotowywały się cały miesiąc. W bożonarodzeniowej scenerii, na tle szopki, choinek, zwierzątek, przy akompaniamencie pianina- śpiewano najpiękniejsze kolędy i pastorałki, mówiono wierszyki dla małego Jezuska. Atmosfera była wzruszająca i świąteczna, a do wspólnego kolędowania dołączyli się rodzice i nauczyciele. Najmłodsze Rybki również odegrały przedstawienie jasełkowe, z aktorską pomocą rodziców.

Wspólnymi siłami (rodzice, dzieci, nauczyciele) zorganizowaliśmy także "Szlachetną paczkę" dla najbardziej potrzebujących rodzin. Za uczestnictwo i dary serdecznie dziękujemy. Do Siego Roku!

************

Podsumowanie listopada …

W listopadzie działo się u nas wiele ważnych rzeczy. Na początku miesiąca uczestniczyliśmy w Spotkaniu z muzyką. Tym razem poznaliśmy akordeon. Niektórzy z nas mieli nawet okazję spróbować na nim zagrać J.

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada starsze Żaki ( gr. III, IV i V) udały się pod pomnik Losów Ojczyzny. Złożyły pod nim specjalnie przygotowane na tę okazję wiązanki. Dzieci uroczyście odśpiewały hymn państwowy.

Kolejnym ważnym wydarzeniem minionego miesiąca było wręczenie medali na zakończenie
I Zawodów Lekkoatletycznych „Sprawny Żaczek”. Mali sportowcy byli dumni i cieszyli się z otrzymanych wyróżnień.

Pod koniec miesiąca zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Wszystkie Żaki przyniosły tego dnia do przedszkola swoje ukochane misie oraz inne pluszaki, z którymi bawiły się przez cały dzień.

Listopad zakończył się andrzejkami oraz różnymi zaczarowanymi wróżbami, z których dowiadywaliśmy się o swojej przyszłości. Kim będziemy? Kto pierwszy wyjdzie za mąż, bądź się ożeni? Jak na imię będzie miała przyszła żona albo mąż? Starsze Żaki tradycyjnie lały wosk i wymyślały swoje życzenia na przyszłość.

Tego samego dnia uczestniczyliśmy w przedstawieniu pt. "Przygody dwóch niesfornych gnomów". Dzieciom bardzo podobały się kukiełkowe rozrabiaki, a miny „maluszków” mówią same za siebie.

Nasze przedszkole zorganizowało spotkanie z psychologiem- terapeutą w ramach warsztatów dla rodziców i nauczycieli, na temat ”Trudności i zaburzenia rozwojowe dzieci w wieku przedszkolnym i jak z nimi postępować?” Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy dotyczących problemów w wychowaniu przedszkolaków.

Zdjęcia z listopadowych wydarzeń w naszej galerii. Zapraszamy! :-)

Podsumowanie października ...

Jak co miesiąc, w październiku, uczestniczyliśmy w cyklicznym koncercie „Spotkania z muzyką. Tym razem dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy i posłuchaliśmy jak brzmią skrzypce. Jak zawsze było ciekawie i wesoło.

Październikową atrakcją było także Święto pieczonego ziemniaka połączone z wyjazdem do leśniczówki w Janikowie. Przyglądaliśmy się pracy leśniczego, spacerowaliśmy po lesie, obserwowaliśmy kolorową jesienną przyrodę. Pan leśniczy opowiadał nam o gatunkach roślin i zwierząt, które można spotkać w lesie. Później był grill, pieczone ziemniaki i zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci z gr. IV przyszły do pani dyrektor z prośbą, żeby leśny parking w Janikowie został przedszkolnym placem zabaw! Do przemyślenia… :-)

W tym miesiącu byliśmy na dwóch przedstawieniach teatralnych. Młodsze grupy odwiedziły oławski Ośrodek Kultury, natomiast starsze grupy (IV i V) pojechały do Teatru Lalek we Wrocławiu na spektakl „Och Emil”. Obydwa przedstawienia bardzo się podobały.

Na koniec października odbyła się uroczystość Pasowania na przedszkolaka grup II i III. Nie obyło się bez tremy i łez na widok rodziców ale i tak wszyscy zdali trudny egzamin bycia wzorowym Żaczkiem. Zapraszamy do galerii!

************

Wrzesień za nami…

Minął miesiąc adaptacji najmłodszej grupy w naszym przedszkolu. Oczywiście nie obyło się bez łez zarówno dzieci, jak i rodziców. Po najtrudniejszych pierwszych dniach maluszki z uśmiechem rozpoczynały zajęcia i wspólne zabawy, wykonywały pierwsze prace, śpiewały piosenki o dzielnych przedszkolakach, odbywały spacery poznając przedszkole i okolice.

Muzycznym wydarzeniem we wrześniu był koncert z cyklu "Spotkania z muzyką ", gdzie dzieci miały okazję zapoznać się z pianinem. Słuchały jego brzmienia oraz poznawały jego budowę. Wszyscy dowiedzieli się, że w środku klawiszowego instrumentu są młoteczki oraz struny(!).

W naszym przedszkolu rozpoczęły się I Przedszkolne Zawody Lekkoatletyczne „Sprawny Żaczek”. W eliminacjach przedszkolaki miały okazję wystartować w kilku konkurencjach: bieg przełajowy, bieg przez płotki, zwis na linie, skok w dal, rzut piłeczką. Wszystkim dzieciom wykonano pomiary sprawnościowe i już niebawem w finale wystartują najlepsze Żaki. Życzymy powodzenia małym sportowcom!

Wrześniowym wydarzeniem był także Rodzinny piknik nad Odrą. Mieliśmy okazję popływać galerą po rzece Odrze, poszukać skarbów na pirackiej wyspie oraz zjeść kiełbaski z grilla.

Pod koniec miesiąca „posprzątaliśmy świat” czyli zbieraliśmy wszystkie śmieci, które napotkaliśmy podczas spaceru w terenie. Zrobiliśmy także grupowe plakaty o tym, że naszą piękną planetę trzeba chronić przed zanieczyszczeniami. Prace zawisły na przedszkolnym płocie.

(Zapraszamy do galerii!)